toeandheel.com
HOME CALENDAR EVENT PLANNER CHAMPIONSHIPSTEPS APPS WORLD CHAMPIONS SHOP

WORLD CHAMPIONS: JUVENILE

2017 Ellie Dalrymple, Scotland
2016 Erin Blair, USA
2015 Erin Blair, USA
2014 Erin Blair, USA
2013 Kaylee Finnegan, USA
2012 Ellis Hayes, Scotland
2011 Ellis Hayes, Scotland
2010 Anthea Bundy, Scotland
2009 Robyn Hart-Winksw, Kirriemuir
2008 Morgan Bamford, New Zealand
2007 Morgan Bamford, New Zealand
2006 Morgan Bamford, New Zealand
2005 Morgan Bamford, New Zealand
2004 David Wilton, Forfar
2003 Marielle Lesperance, Ontario
2002 Joannah Buchan, Peterhead
2001 Gillian O`Leary, Natal
2000 Gillian O`Leary, Natal
1999 Ashley Know, MI, USA
1998 Tony Cargill, Arbroath
1997 Michelle Cumagun,Texas. USA
1996 Colleen Rintamaki, Ont. Canada
1995 Colleen Rintamaki, Ont. Canada
1994 Jacqueline Deeney, Port Glasgow
1993 Natalie-Anne Hall, Ont. Canada
1992 Carleigh Leighton, Ont. Canada
1991 Natalie Quick, Ont. Canada
1990 Nadaine McKenzie, Polmont
1989 Alison MacGregor, Laurencekirk
1988 Jacqueline Smith, Ont. Canada
1987 Nicola Grant, Kirriemuir
1986 Deryck Mitchelson, Monifieth
1985 Deryck Mitchelson, Monifieth
1984 Ann Milne, Canada
1983 Ann Milne, Canada
1982 Gillian Greig, Dysart
1981 Gregor Bowman, Dundee
1980 Elaine Duncan, Hamilton
1979 Elaine Duncan, Hamilton
1978 Ailsa Simpson, Barrhead
1977 Alisa Simpson, Barrhead
1976 Mary Beth Miller, USA
1975 Christine Lacey, Alexandria
1974 Christine Lacey, Alexandria
1973 Sandra Kennedy, Bearsden
1972 Sandra Kennedy, Bearsden
1971 Sandra Kennedy, Bearsden
1970 Fiona Perry, Glasgow
1969 Fiona Perry, Glasgow
1969 Veronica Langton, Newarthill
1968 Grace Higgins, Kim
1967 Christine Crowe, Edinburgh
1966 Rosemary McGuire, Banknock
1965 Rosemary McGuire, Banknock
1964 Cecilia Orr, Forth
1963 Rosemary McGuire, Banknock
1962 Kathlenn M Scott, Musselburgh
1961 Irene McKechnie, Grangemouth
1960 Cecilia Pate, Cardenden
1959 Sylvia Henderson, Crossgates
1958 Sylvia Henderson, Crossgates
1957 Sandra Bald, Kirkaldy
1956 AnnMcIlroy, Rothesay
1955 Ann Convery, Troon
1954 Louise Galbraith, Greenock
1953 Ann Convery, Troon
1952 Morag McKenzie, Stirling
1951 Sheena McDonald, Thornliebank
1950 Catriona Buchanan, Stirling
1949 Catriona Buchanan, Stirling
1948 Fay Innes, Dunfermline
1947 Margaret Blyth Samson, Stirling
1946 Maureen C McMahon, Edinburgh
1945 championship not held
1944 championship not held
1943 championship not held
1942 championship not held
1941 championship not held
1939 May Falconer, Motherwell
1938 Bunty Thomson, Glasgow
1937 Bunty Thomson, Glasgow
1936 Bunty Downie, Dunoon
1935 Dorothy J. Bruce, Liverpool, Eng.
1934 Elspeth Strathern, Glasgow
1933 Winnie H. Mann,Stevenston
1934 Gladys S Bruce, Largs.

WORLD CHAMPIONS: JUNIOR

2017 Erin Blair, USA
2016 Emma Schiff, USA
2015 Ellis Hayes, Scotland
2014 Abbie MacNeil, Glasgow
2013 Maegan Swenney, Canada
2012 Anthea Bundy, Scotland
2011 Katie Lee, Canada
2010 Morgan Bamford, New Zealand
2009 Morgan Bamford, New Zealand
2008 Alex Matthews, Canada
2007 Fiona Lee, Canada
2006 David Wilton, Forfar
2005 David Wilton, Forfar
2004 Rachel McLean, Dundee
2003 Laura Cafferty, Ontario
2002 Rachel McLaggan. Forfar
2001 Kimberlee Couper, Dumbarton
2000 Tony Cargill, Arbroath
1999 Tony Cargill, Arbroath
1998 Colleen Rintamaki, Ont. Canada
1997 Colleen Rintamaki, Ont. Canada
1996 Lyndsey Reid, Stirling
1995 Natalie Hall, Ont. Canada
1994 Natalie Quick, Ont. Canada
1993 Natalie Quick, Ont. Canada
1992 Estelle Clews, B.C. Canada
1991 Lorraine Brown, Kilbirnie
1990 Dawn Brennan, Ont. Canada
1989 Jacqueline Smith, Ont. Canada
1988 Deryck Mitchelson, Monifieth
1987 Ann Milne, Ont. Canada
1986 Ann Milne, Ont. Canada
1985 Tania Crawford, Harthill
1984 Gregor Bowman, Dundee
1983 Gregor Bowman, Dundee
1982 Jennifer Lindsay,B.C. Canada
1981 Jennifer Lindsay,B.C. Canada
1980 Fiona E Nash, Calif. USA
1979 Ailsa Simpson, Barrhead
1978 Christine Lacey, Alexandria
1977 Mary Beth Miller, Kan. USA
1976 Mary Neil, Whitburn
1975 Sandra Kennedy,Bearsden
1974 Katie Rowan, Ayr
1973 Linda Rankin, Prestwick
1972 Aileen Roberston,Ayr
1971 Noreen Keros, MI. USA
1970 Sandra Scafate, OH. USA
1969 Jean Stewart
1969 Rosemary McGuire, Banknock
1968 Rosemary McGuire, Banknock
1967 Lynn Erbrick,USA
1966 Sandra Aberdein, Keith
1965 Nancy Hays, Alberta, Canada
1964 Catherine Chalmers, Greenock
1963 Irene McKechnie, Grangemouth
1962 Cecilia Pate, Cardenden
1961 Betty Turkington, Glasgow

Note: There are 2 lines of winners for 1969 as in this year a championship was held at the Cowal Games and an SOBHD sanctioned championship was held in Gourock.

WORLD CHAMPIONS: ADULT

2017 Rebeccan Thow, Canada
2016 Marielle Lesperance, Canada
2015 Marielle Lesperance, Canada
2014 Marielle Lesperance, Canada
2013 Morgan Bamford, New Zealand
2012 Marielle Lesperance, Canada
2011 David Wilton, Forfar
2010 Daniel Carr, Canada
2009 David Wilton, Forfar
2008 David Wilton, Forfar
2007 David Wilton, Forfar
2006 Erin Rose, Ont. Canada
2005 Colleen Rintamaki, Ont. Canada
2004 Tony Cargill, Arbroath
2003 Colleen Rintamaki, Ont. Canada
2002 Colleen Rintamaki, Ont. Canada
2001 Colleen Rintamaki, Ont. Canada
2000 Colleen Rintamaki, Ont. Canada
1999 Colleen Rintamaki, Ont. Canada
1998 Gregor Bowman, Dundee
1997 Gregor Bowman, Dundee
1996 Jacqueline Smith, Ont. Canada
1995 Deryck Mitchelson, Monifieth
1994 Deryck Mitchelson, Monifieth
1993 Jacqueline Smith, Ont. Canada
1992 Gregor Bowman, Dundee
1991 Deryck Mitchelson, Monifieth
1990 Gregor Bowman, Dundee
1989 Gareth Mitchelson, Monifieth
1988 Gareth Mitchelson, Monifieth
1987 Gareth Mitchelson, Monifieth
1986 Gregor Bowman, Dundee
1985 Gareth Mitchelson, Monifieth
1984 Lesley E. Bowman, Dundee
1983 Helen Fitzpatrick, Stenhousemuir
1982 Christine Lacey, Alexandria
1981 Ailisa Simpson, Barrhead
1980 Christine Lacey, Alexandria
1979 Christine Lacey, Alexandria
1978 Sandra Kennedy,Bearsden
1977 Linda Rankin, Prestwick
1976 Aileen Robertson, Ayr
1975 Linda Rankin,Prestwick
1974 Aileen Robertson, Ayr
1973 Hugh Bigney, USA
1972 Victor Wesley,USA
1971 Rosemary McGuire,Banknock
1970 Lynn Dickson, Australia
1969 Angus McKenzie, Canada
1969 Victor Wesley, Glasgow
1968 Victor Wesley, Glasgow
1967 Irene McKecknie, Grangemouth
1966 Sandra Wright, New Zealand
1965 Wilma Tolmie, Dundee
1964 Billy Forsyth, Bridge of Allan
1963 Billy Forsyth, Bridge of Allan
1962 Sandra Bald, Kirkcaldy
1961 Betty Jessiman, Huntly
1960 Flora Stuart Grubb, Australia
1959 Gordon Yeats, Tarves
1958 Sheena McDonald, Thornliebank
1957 Sheena McDonald, Thornliebank
1956 Sheena McDonald, Thornliebank
1955 Catriona Buchanan, Stirling
1954 Catriona Buchanan, Stirling
1953 J.L. McKenzie, Aberdeen
1952 J.L. McKenzie, Aberdeen
1951 J.L. McKenzie, Aberdeen
1950 Margaret Samson, Stirling
1949 Margaret Samson, Stirling
1948 May Flaconer, Motherwell